Za boljše razumevanje si preberite, zakaj naša telesa občutijo bolečino in kateri so lahko vzroki za bolečine v telesu.
Določanje bolečine v telesu
Bolečina je neprijeten občutek, ki vas lahko omeji pri izvajanju vsakdanjih opravkov. Pogosto je ravno bolečina opozorilni signal, ki vas opozarja, da je z vašim telesom nekaj narobe. Splošno sprejet pomen bolečine je izoblikovalo Mednarodno združenje za študij bolečine: “Bolečina je neprijetna čutna in čustvena izkušnja, povezana z dejansko ali možno poškodbo tkiva ali pa je opisana v takih izrazih.“
Bolečina v telesu lahko predstavlja samo blago nevšečnost ali pa skrajno agonijo. Lahko gre za kratek akuten pojav, lahko pa se razvije v dolgotrajno kronično težavo. Akutna bolečina je pomemben varovalni mehanizem, saj se zaradi njega izogibamo potencialno nevarnim situacijam in s tem tudi poškodbam, poleg tega mehanizem ščiti poškodovano telo v procesu zdravljenja.
Bolečina v telesu je pogost pojav in lahko včasih vpliva tudi na vaš vsakdan. Če bolečine ne zdravite ali jo zdravite nepravilno, lahko postane kronična. V takem primeru se posvetujte s svojim zdravnikom. Več o vrstah bolečine lahko izveste na tej strani (“Tipologija bolečine”).

STE VEDELI?
Bolečina v telesu ni samo fizičen občutek, saj 67 % ljudi meni, da se jim je zaradi bolečine zmanjšala kvaliteta življenja.*
Zakaj občutimo bolečino?
Bolečina je lahko zelo neprijeten občutek, zato se nekateri zelo trudijo, da bi našli učinkovito sredstvo za lajšanje le te. Če ne bi čutili bolečine, se ne bi mogli izogniti pojavljajočim se poškodbam telesa. Bolečina se je razvila kot obrambni mehanizem, ki nas opozarja na poškodbo, s čimer varuje naše telo.
Nadzira jo živčni sistem, celoten postopek pa je zelo zapleten. Bolečina se pojavi, ko zunanji dražljaj, npr. dotik vroče ponve, sproži akcijski potencial na receptorju, ki sporočilo prenese v osrednje živčevje. Receptorji lahko zaznavajo vročino, mraz, dotik, pritisk in bolečino. Bolečina se lahko kaže tudi kot slabost, vrtoglavica in šibkost.
Prvi odziv, ko občutite bolečino je, da se nehate premikati. Mnogi verjamejo, da bo počitek pripomogel k zdravljenju, vendar je gibanje v nekaterih primerih boljša rešitev.
Prepoznavanje in lajšanje bolečine
Bolečina nas opozarja, naj se zavarujemo pred nadaljnjimi poškodbami, kljub temu pa lahko oteži vsakdanje dejavnosti in upočasni proces zdravljenja. Še huje je, da lahko bolečina vpliva ne samo na način zasebnega življenja, temveč tudi na službeno življenje, razmerja in neodvisnost. Ker gre za zelo individualen pojav, se občutenje bolečine razlikuje od človeka do človeka.

Akutna bolečina se praviloma pojavi nenadoma in vas tako opozori, da je telo poškodovano. Če ste uspešno sanirali poškodbo, bi tudi bolečina morala izginiti. Kronična bolečina traja dlje časa kot akutna in je včasih odpornejša na zdravljenje. Velikokrat jo povezujemo z dolgotrajno boleznijo. Za razliko od akutne bolečine je kronična bolečina povezana predvsem z disfunkcijo ali boleznijo, ki traja dlje časa. Če ste zaskrbljeni, da trpite za kronično bolečino, se posvetujte z zdravnikom.
Zdravljenje bolečine v telesu je v veliki meri odvisno od individualnega občutenja in vzroka bolečine. Protibolečinska zdravila vsebujejo NSAR (nesteroidna protivnetna zdravila), kortikosteroide ali analgetike.
Preden se odločite za zdravljenje bolečine (lahko v obliki gela ali tablet) vam bo v veliko pomoč, če boste razumeli, zakaj se bolečina pojavlja in kako jo lajšati. Če ste v dvomih, se pozanimajte pri svojem zdravniku ali farmacevtu.
*Global Pain Index 2014: študija, ki jo podpira GSK, poročilo. Poročilo je na voljo na www.global-pain-index.com. Preverjeno 20.04.2016.
Preberite več
Kako deluje Voltaren Emulgel?
Ugotovite, kako Voltaren Emulgel lajša bolečino, zmanjša vnetje in pospeši okrevanje.
Preberite večRazlične vrste bolečine
Preberite več o različnih vrstah bolečin, ki vam lahko povzročajo težave, in odkrijte njihov vzrok.
*Global Pain Index 2014: študija, ki jo podpira GSK, poročilo. Poročilo je na voljo na www.global-pain-index.com. Preverjeno 20.04.2016.
Preberite več
